21. mart - Svetski dan šuma


    Ideja da se obeležava Svetski dan šuma, potekla od je Evropske poljoprivredne konfederacije davne 1971. godine. Iste godine su ovu inicijativu prihvatile UN. Za Dan šuma je izabran 21. mart, dan ravnodnevnice. Prosečna šumovitost u Evropi bez Rusije iznosi oko 34%. U Srbiji se pod šumom nalazi 2,2 miliona hektara. Prostornim planom Republike Srbije predviđeno je da se procenat šumovitosti poveća sa sadašnjih 29 % na 41,4 %.


     U šumi, u međusobnoj korelaciji žive gotovo sve biljne i životinjske vrste, a u šumskom zemljištu se nalaze brojni varijeteti beskičmenjaka, bakterija i gljiva koje imaju esencijalnu ulogu u kruženju materija u prirodi. Značaj šuma se najbolje može videti na primeru Uskršnjih ostrva, vulkanskom arhipelagu u srcu Pacifika. Nekada davno na njima je bila razvijena civilizacija, koja se bavila ribolovom i poljoprivredom. Vremenom populacija je rasla, a šuma na ostrvima je bilo sve manje i manje. Na kraju, ljudi nisu imali od čega da prave brodove i čamce da bi lovili ribu, pa ni poljoprivredne alatke. To je uslovilo propadanje ove civilizacije.


      Učenici OŠ 14 oktobar iz Bariča su Svetski dan šuma obeležili nizom aktivnosti tokom cele nedelje. Organizovane su radionice na temu zaštite šuma. U subotu 21. marta, uz prisustvo Predsednika gradske opštine Obrenovac, predstavnika MZ Barič, Ekofonda, JKP Obrenovac i JP za izgradnju učenici su zasadili 3 kedra i 3 breze u školskom dvorištu.


     Povodom Svetskog dana šuma, u školskim prostorijama je organizovana izložba učeničkih radova i priredba. Ekofond je podržao ovu manifestaciju nabavkom sadnica i finansiranjem drugog materijala.

Poslednja izmena izvršena 23.03.2009.