Sistematska deratizacija 2008.


    8. oktobra 2008 godine počela je sistematska deratizacija, prema planu koji je sačinio stručni tim. Sve troškove deratizacije snosi Fond za ekologiju opštine Obrenovac i građani ne treba da plaćaju nikakvu nadoknadu.
    Obale reka i kanala su letnje stanište glodara. Na poljima tada ima hrane u izobilju, što pogoduje ovim štetocinama. Sada, kada se sa njiva skida kukuruz, je pravi trenutak za postavljanje mamaka. Glodari će uskoro pojesti ostatke posle žetve, a onda počinje njihova migracija ka domaćinstvima, gde se hrane u štalama, svinjcima, kokošinjcima…


     Prva mesna zajednica u kojoj su postavljeni mamci bila je Mala Moštanica. Tenutno ekipe preduzeća „EKO DEZ" d.o.o Beograd završavaju Barič. Paralelno sa raspodelom mamaka po domaćinstvima, mamci se postavljaju i duž Baričke reke.
    Kada na red dođe gradsko jezgro, tetiraće se kanalizaciona mreža sa pripadajućim objektima. Kanalizacija je omiljeno stanište pacova, jer tokom cele godine ima dovoljno hrane i vode. Zbog ovoga, kanalizaciju bi tebalo tetirati više puta godišnje. Takođe će biti tretirane pijace i smetlišta (gradska i divlje deponije). Jedan broj glodara se sa ovih područja ne seli pre zime, već trajno ostaje na deponijama i pijacama. Sistematska deratizacije je glavni akcenat stavila na stambene i pomoćne objekte. Gradsko jezgro i okolna sela (Mala Moštanica, Zabrežje, Barič, Belo Polje, Zvečka i Rvati) biće povlašćeni u odnosu
na ostala sela jer će ekipe ići od kuće do kuće i postavljati mamke. Ostala sela će biti snabdevena potrebnim količinama mamka, a raspodelu će vršiti zaposleni u mesnim zajednicama. Građani će sami, kao i prošle godine, postavljati mamke prema priloženom uputstvu.
    Mamak sadrži aktivnu supstancu koja kod glodara sprečava zgušnjavanje krvi, odnosno dovodi do unutrašnjih krvavljenja. Mamak u malim količinama nije opasan za ljude i druge životinje, ali to ne znači da ga treba jesti ili njime hraniti domaće životinje, na protiv, treba onemogućiti domaćim životinjama da dolaze u kontakt sa mamkom. Do sada nije bilo problema sa konzumiranjem mamaka.
Nakon završene deratizacije, određena količina mamaka će biti deponovana u prostorijama Fonda, pa zainteresovani građani, sa ličnom kartom, kojom dokazuju da im je prebivalište na teritoriji naše opštine, mogu uzeti maksimalno količinu mamaka dovoljnu za 2 domaćinstva. 


Poslednja izmena izvršena 09.10.2008.