Očistimo Obrenovac od divljih deponija

    Na inicijativu ministra za prostorno planiranje i zaštitu životne sredine, ove godine je pokrenuta akcija "Očistimo Srbiju" Obrenovačka opština se pridružila akciji i već je početkom jula meseca očišćeno nekoliko mesnih zajednica. Akcija je zahvaljujući dobrim vremenskim uslovima u punom zamahu.


     Na ovoj slici vidimo leš teleta u džaku, koji je neko bacio u prirodu. Komentar je suvišan.
    Divlje deponije se redovno stvaraju u seoskim mesnim zajednicama u kojima nema organizovanog odvoženja smeća. Najčešće su na meti površine pored puteva, kanali i rečna korita. Rešenje je da se u svim mesnim zajednicama organizuje odvoženje otpada.


      Snimili smo jednu od divljih deponija u koritu reke Beljanice pre i posle uklanjanja otpada.


     Naš narod je izgleda navikao da đubre baca u potoke i reke, jer kada naiđe bujica, ona će đubre odneti dalje od njih. Zato ne treba da čudi slika Kolubare koja kada nadođe, i kad počne da valja drvlje i kamenje, drvlje i kamenje se više ne vidi od plastičnih flaša, frižidera i kauča... Nije rešenje čistiti deponije neprestano.
    Naša deponija nema sve sanitarne uslove da bi se zvala deponija. Ona je u stvari veliko smetlište. Sve jedno, ona je ipak bolje rešenje od stotimu malih deponija na svakom koraku.
    Prvi posao koji treba uraditi u okviru pravilnog upravljanja otpadom je podizanje sanitarne deponije. Da li će ona biti regionalna, gradska... nije važno. Važnije je da se u okviru te deponije organizuje reciklaža i neškodljivo uklanjanje opasnog i štetnog otpada.
    Deponije su vrlo isplativa investicija. To je fabrika koja ne plaća sirovine, već na protiv, naplaćuje kad joj dovezu sirovine.


Poslednja izmena izvršena 26.07.2009.