Popis septičkih jama na klizištu u Bariču
    Barička reka je deo Bariča koji je najugroženiji klizištem. Klizišta su padinski procesi koji su karakteristični po kretanju tla niz padinu po kliznoj ravni, a pod uticajem gravitacije. Postoji više uzroka koji izazivaju pojavu klizišta. Pre svega to su glinoviti sedimenti u sastavu terena u kojima su oblikovane padine. Po pravilu što je glinoviti sloj veći, postoje i veće mogućnosti za razvoj klizišta, posebno ako je propusni sloj na padini tanji. Drugi uzrok klizišta može biti teren sa naizmeničnim propusnim peskovitim i nepropusnim glinovitim slojevima na padini. I kao najvažniji uzrok klizišta je voda. Naime, klizne ravni uvek se vežu za glinovite vodonepropusne slojeve. Glina za sebe veže vodu, pri čemu bubri i povećava svoju zapreminu. To rezultuje pritiscima koji koji destabilizuju vodopropusne slojeve iznad glinovitih slojeva, koji tada počinju kliziti niz padinu.



     Antropogeni uticaj na pojavu klizišta je vrlo bitan. Ljudi često menjaju nagib terena kako bi poravnali dvorišta, a na taj način destabilišu tlo. Zidanjem zgrada na klizištima povećavaju se opterećenja i samim tim pritisci na kliznu ravan. Septičke jame sa propusnim dnom imaju najveći uticaj na aktivnost klizišta. Voda iz septičkih jama odlazi u vodopropusne slojeve i dodatno pospešuje aktivnost klizišta.



    Ekofond finasira izradu katastra septičkih jama na klizištu u Bariču. Anketari idu od domaćinstva do domaćinstva i popisuju septičke jame tako što beleže GPS lokaciju, prave skicu položaja, fotografišu mesto, upisuju da li je dno propusno, koliko često se prazni, dimenzije (dubina i prečnik) i oblik jame, koliko korisnika je priključeno na jamu, da li se upotrebljavaju neka biološka ili hemijska sredstva, da li postoji preliv... Nakon toga pristupiće se uzorkovanju voda i tla, što će biti osnov za neku dublju studiju koja će imati za cilj sanaciju klizišta.




Poslednja izmena izvršena 21.10.2009.