Санитарна сеча стабала у Забрану
Ради унапређења општег стања шуме почели су радови на санитарној сечи стабала у Забранској шуми. Санитарна сеча подразумева уклањање појединачних стабала, оних стабала која су болесна, оштећена, или јако закривљена. Таква стабла су склона паду и представљају потенцијалну опасност првенствено по безбедност посетилаца. Осим тога, услед пада може доћи до оштећења мобилијара и других стабала која се налазе у непосредној близини, а болесна стабла могу послужити као извор заразе и угрозити здрава стабла.
Садашње састојине Забрана настале се после чистих сеча 1941/42. године, те већином представљају изданачке састојине друге и треће генерације, са свим неповољним последицама по степен измењености примарног састава, здравствено стање, структуру и виталности. Доминирају стабла великих висина, јако редукованих круна, недовољног асимилационог потенцијала , што условљава недовољан дебљински прираст, а самим тим и висок степен виткости. Осим тога, обзиром да се ради о изданачкој шуми, постоји и један број стабала са рачвом у доњем делу, један број стабала са шупљином (која често захвата и корен), а такође има и кривих стабала.
Главни проблем код оваквих стабала је у томе што су она мање отпорна на деловање штетних фактора, што се посебно односи на абиотичке факторе (олуја, снег, интензивна инсолација и др.). Више страдају од штеточина и болести, а нарочито често се јавља трулеж, посебно у доњим деловима стабла, као и трулеж корена.
Као последица поплавног таласа који је задесио нашу општину и дејства високе воде и дугог задржавања помешане воде са фекалним водама (скоро 2 месеца ), што је у многоме утицало на смањење виталности дрвенасте вегетације, само у току прошле године, услед дувања јаких ветрова, дошло је до изваљивања десетак стабала на трим стази и више стабала унутар шуме.
Ова акција се спроводи и из превентивних разлога како не би падом великих грана или чак читавих стабала угрозили посетиоце и како не би дошло до ширења заразе. Санитарна сеча је последњи пут урађена 2002.године.