Zaštićeno prirodno dobro "Grupa stabala hrasta lužnjaka – Jozića koliba"
U rečniku simbola „hrast„ je sveto stablo mnogih kultura. Davane su mu povlastice vrhovnog nebeskog božanstva, zato što privlači grom i simbolizuje kišu i nebo.
Jedinstveno mesto, posebne prirodne vrednosti, pod nazivom „Grupa staba hrasta lužnjaka –Jozića koliba“ proglašeno je spomenikom prirode 1996.godine. Nalazi se na teritoriji GO Obrenovac u selu Veliko Polje, na levoj obali Kolubare, oko 6,5 km uzvodno od kolubarskog mosta na putu Beograd – Obrenovac.
Ova monumentalna hrastova stabla smeštena su na površini od 2 hektara koja se nalazi na obali Kolubare u branjenom delu.
Zaštićena grupa stabala predstavlja ostatke nekadašnjih široko rasprostranjenih autohtonih zajednica lužnjaka i jasena u Srbiji (Querceto-fraxinetum serbicum).
Zaštićeno prirodno dobro čine šest stabala hrasta lužnjaka sa svojim horizontalnim projekcijama krošnji. Ukupna zaštićena površina iznosi 16,49 ari.
Do spomenika prirode najlakše se dolazi kolubarskim nasipom tkz dolmom, šetnjom, ko voli da uživa u prirodi. Autom možete doći skretanjem sa regionalnog puta Obrenovac- Valjevo u selu Veliko Polje – Jevtića kraj, pa sve do kraja asfaltnog puta, a zatim desno, seoskim putem još oko 1,5 Km. Duž celog puta postoje putokazi koji će vas odvesti do stoletnih hrastova Hrast lužnjak (Quercus robur) je vrsta sa širokim arealom, od Atlanskog okeana na zapadu do Urala na istoku, Na severu od Skandinavije do Severne Afrike na jugu. Lužnjak obično raste u ravnicama i dolinama na dubokom peščanom ili ilovastom zemnjištu, plodnom i vlažnom, koje je ponekad povremeno plavljeno.
Grupa stabala hrasta lužnjaka kao tipčni predstavnici svoje vrste poseduju zdrava i prava stabla, široke krošnje sa jakim, nepravilnim i kolenasto savijenim granama.
List je obrnuto jajasto duguljast, osnova okruglasta, asimetrična sa 5 – 8 pari nejednakih okruglastih režnjeva sa širokim urezima.
Žir sazreva krajem septembra, početkom oktobra, kupula pokriva 1/3 do1/2 žira. Obilnije rađa svakih 3-5 godina.
Dendrometrijske karakteristike zaštićenih stabala su impozantne: Visine stabala iznose od 18.5m do 27,5m, prečnici debla od 122cm do 147cm, a prečnici krošnji od 23m do 27m. Starost stabala u proseku iznosi 200 godina.
Stabla dominiraju čitavim prostorom, a celom kompleksu Jozića kolibe daju pejzažnu atraktivnost. Osnovni cilj zaštite je očuvanje stabala hrasta lužnjaka, kao edifikatora nekada široko rasprostranjenih šumskuh zajadnica lužnjaka i jasena u Srbiji.
Za ovaj spomenik prirode je određen III (treći) stepen zaštite, i mere zaštite kojima se zabranjuje preduzimanje bili kojih radnji koje bi izmenile njegov današnji izgled i dovele u pitanje njegov biološki opstanak.
U cilju produženja životnog veka ovih stabala dozvoljavaju se sve biološko tehničke mere zaštite, a jedna od obaveznih mera je i zaštita lužnjakovog podmlataka kao dobrog materijala za prirodno i veštačko obnavnjanje, popunjavanjem čistina ovih vrlo vrednih i nekada znatno rasprostranjenih šuma lužnjaka na ovom području.
Danas je retkost u Srbiji sresti stablo hrasta starije od od sto godina.
Ovaj biser netaknute prirode gde su sačuvani tragovi prošlosti, može se mudrim i racionalnim odnosom prema prirodi sačuvati za buduća pokolenja. Prirodna bogatstva su najveća bogatstva koja ostavljamo našoj deci.

Studijа stаnjа vegetаcije i njene ugroženosti nа lokаlitetu Jozićа koliba u Obrenovcu



