PROLEĆNA REZIDBA U ARBORETUMU
Arboretum kao zelena površina specijalne namene je pre svega namenjena edukaciji (upoznavanje posetilaca sa različitim kako egzotičnim tako i autohtonim biljkama), ali omogućava i određenu, manje ili više ograničenu rekreaciju, šetnju i odmor.
Nakon povlačenja vode, posle katastrofalnih majskih poplava prošle godine, čim su se stekli uslovi prilasku terena, izvršena je kontrola stanja svih stabala u arboretumu. Posledice dugotrajnog zadržavanja vode, a zatim i vlage su vidljive. Većina četinara se osušila, takođe i lišćarske vrste koje potiču iz suvljih krajeva i koje ne podnose dugotrajno zadržavanje vode, a gotovo sva preostala stabla imaju manji ili veći broj suvih i oštećenih grana u krošnji. Kako bi smo pokušali da spasimo preostala vrste, odmah smo krenuli sa saniranjem stabala, što podrazumeva hitno uklanjanje suvih i oštećenih grana kako bi se sprečilo širenje truleži. Takođe i sva suva stabla su uklonjena iz arboretuma, mada se i dalje pojavljuju suve grane i suše stabla.
Da bi se osvežila stabla voćki pre cvetanja izvršena je redovna prolećna rezidba. U voćnjaku preovlađuju stare sorte jabuka i krušaka, kao i nekoliko sadnica pitomog kestena, leske, badema i mušmula.
U arboretumu se pored autohtonih vrsta nalazi i veliki broj egzota, vrsta koje vode poreklo sa drugih kontinenata, daleko od svojih prirodnih areala, ali su to vrste koje su se adaptirale na ove ekološke uslove, i uz primenu biotehničkih mera zaštite, mogu da podnesu uslove staništa na kome je arboretum formiran.