Izrada pešačkih staza u arboretumu
„Arboretum je celina specifična po nastanku i kvalitetu biljnog fonda i zahteva posebnu pažnju kako se njene vrednosti ne bi degradirale već samo unapređivale“. Tako je u planu detaljne regulacije definisan arboretum. Bogatstvo Arboretuma čini raznovrsna autohtona i alohtona dendroflora koja čini ovaj prostor atraktivnim. Četinarskih vrsta drveća je bilo 19 , a lišćarskih 59. U arboretumu se pored autohtonih vrsta nalazio i veliki broj egzota, vrsta koje vode poreklo sa drugih kontinenata, daleko od svojih prirodnih areala, ali su to vrste koje su se adaptirale na ove ekološke uslove, i uz primenu biotehničkih mera zaštite, mogu da podnesu uslove staništa na kome je arboretum formiran. U voćnjaku preovlađuju stare sorte jabuka i krušaka, kao i nekoliko sadnica pitomog kestena, leske, badema i mušmula. Nakon poplave došlo je do sušenja sadnica badema, leske i mušmula. Arboretum kao zelena površina specijalne namene je pre svega namenjena edukaciji ( upoznavanje posetilaca sa različitim kako egzotičnim tako i autohtonim biljkama), ali omogućava i određenu, manje ili više ograničenu rekreaciju, šetnju i odmor.
Polazeći od značaja koji ima Arboretum za Obrenovac, kao i planiranih mera i aktivnosti na uređenju i unapređenju postojećeg stanja, JP za zaštitu životne sredine je nastavilo sa sprovođenjem programa uređenja , održavanja , unapređenja i korišćenja prirodnih vrednosti.
U skladu sa tim, u arboretumu je počela izrada pešačkih staza sa ciljem, da se osim edukacije, sadržajno i funkcionalno zadovolje potrebe korisnika i za odmorom, i relaksacijom na otvorenom, kao i da se ostvari unapređenje životne sredine i slika grada kroz uređenje ovog prostora. Nakon završenog geodetskog obeležavanja , počelo se sa iskopom površinskog sloja zemlje, nasipanjem sloja tucanika , kao i valjanjem istog.
Ukupna dužine staza iznosiće oko 400m. Staze će biti popločane behaton pločama ukupne površine oko 600 m2. Završetak radova očekuje se početkom oktobra
Nakon završenog sabijanja, postavlja će se ivičnjaci. Sastoje se od jedne glavne staze širine 2 m i par sporednih širine 1m.