Međunarodni Dan zaštite ozonskog omotača – 16. septembar
Potpisivanjem Montrealskog sporazuma 1994. godine u mnogim zemljama sveta 16. septembar se obeležava kao Dan zaštite ozonskog omotača. Ovaj važan ekološki datum obeležava se i u Srbiji i to s ciljem da se istakne značaj očuvanja ozonskog omotača i podstaknu mladi da razmišljaju o tome.
Sa učenicima Poljoprivredno-hemijske škole akcijom čišćenja ZP „Obrenovački Zabran“ obeležili smo ovaj bitan ekološki datum.
Ozonski omotač predstavlja tanak zaštitni sloj oko Zemlje, sastavljen od molekula ozona i filtrira zračenje koje dolazi sa Sunca. Standardna debljina ozonskog omotača je oko 3 mm i on propušta „dobro“ zračenje koje predstavlja preduslov za život na Zemlji, a zadržava „loše“ zračenje koje utiče na zdravlje ljudi.
Ozon je gas sačinjen od tri atoma kiseonika i vrlo je redak u atmosferi. Uglavnom se nalazi u stratosferi na visini od 10 do 50 kilometara iznad Zemljine površine. Ozonski omotač štiti živi svet na našoj planeti od štetnih sunčevih zračenja koja dovode do brojnih bolesti, promene klime i poremećaja u globalnog ekosistema.
Razaranje ozonskog omotača i pojava „ozonskih rupa“ predstavlja globalni problem. Postoje supstance koje oštećuju ozonski omotač, a pri tom imaju široku primenu u rashladnim sistemima, kao i u sistemima za zaštitu od požara.
Postupanje sa tim supstancama propisano je Zakonom o zaštiti životne sredine. Iznad Srbije nije zabeležena ozonska rupa.