Zaustavimo ambroziju
Zahvaljujući JPZŽS, Obrenovac je dobio instrument za merenje koncentracije polena- klopku, pomoću koje se u toku sezone tj. od aprila do kraja novembra vrši detekcija polena 24 alergene biljne vrste, koje su za našu zemlju definisane po evropskim standardima (leska, jova, tise i čempresi, brest, topola, javor, vrba, jasen, breza, grab, platan, orah, hrast, bor, konoplja trave, lipa, bokvica, kiselica, koprive, štirovi, pelin, ambrozija.)
Na osnovu rezultata merenja, moći će da se prognozira koncentracija polena određenih alergenih biljaka za naredni period (nedelju do 10 dana), što će omogućiti osobama sa alergijskom reakcijama na polen da usklade svoje kretanje. Takođe, prognoze će omogućiti nadležnim službama da na vreme reaguju kada je kosidba alergenih trava (a pre svega ambrozije) u pitanju.
Merenje koncentracije polena predstavlja indirektnu meru suzbijanja ambrozije i drugih alergenih korova, jer će se u narednom periodu pokazati da li su površine na kojima je zastupljena ambrozija imaju tendreciju opadanja. Rezultati merenja sa analizom (alergijski semafor), dostupan je na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine www.sepa.gov.rs
JP ZŽS je ovakvim delatnostima, započeo kontinuirano praćenje stanja vazduha kada je alergeni polen u pitanju, a naročito praćenje koncentracije ambrozije kao najače alergene biljke. Veliki deo javnih površina se održava i one ne predstavljaju opasnost od širenja ambrozije. Najveći problem su površine (pre svega privatne) koje se ne kose i samim tim predstavljaju mesto odakle se ambrozija dalje razmnožava i širi.
Sve privatne površine na kojima je uočena ambrozija, treba prijaviti opštinskoj komunalnoj inspekciji, koja izdaje nalog vlasniku parcele ( bio on fizičko ili pravno lice) da u roku od 7 dana pokosi parcelu. U slučaju da ne ispuni obaveze date nalogom , kontaktira se gradska fitosanitarna inspekcija , koja pokreće upravni postupak protiv vlasnika parcele.