UKLANјANјE SUVIH GRANA I IMELE SA HRASTOVA LUŽNјAKA U „JOZIĆA KOLIBI“
U skladu sa Programom upravlјanja zaštićenog područja „Grupa stabala hrasta lužnjaka –Jozića koliba “ za 2018.godinu, JP ZŽS, Obrenovac kao upravlјač ovog zaštićenog područja je sprovelo biološko-tehničke mere zaštite i nege stabala. Ove mere podrazumevale su orezivanje suvih i oštećenih grana koje se nalaze na stablima hrasta lužnjaka. Orezivanje stabala se vrši isklјučivo u skladu sa Rešenjem o uslovima zaštite, izdatim od strane Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Biološko tehničke mere nege stabala sprovedene su u cilјu:
- produžetka biološkog životnog veka stabala - uklonjene su sve fitopatološki i entomološki oštećene grane.
- prevencije i smanjenja rizika od povreda lјudi - sa stabla su uklonjene i sve suve i prelomlјene grane.
- održavanja vitalnosti i kondicije stabala - sa stabala su uklonjeni žbunovi poluparazitne cvetnice imele.
- prevencije i zaštite stabala od prodiranja glјiva truležnica u unutrašnjost stabala preko preseka - premazani su svi rezovi odgovarajućim zaštitnim preparatom (pastom) nepropustlјivom za vodu (Arbokol, Cambisan, Fitobalzam,Carbokol), kako bi se sprečilo prodiranja vlage i proces trulјenja.
Žuta imela -Loranthus europaeus je poluparazitska bilјka koja raste visoko na stablima hrastova u obliku okruglastih grmića, a prenosi je ptica drozd imelaš. Pošto je parazit, koristi vodu i hranlјive materije koje su potrebne hrastu, kako se u narodu kaže – imela „ubija“ drveće na kojem raste. Grmići žute imele su razgranati, veliki do 100 centimetara sa žutozelenom, tankom korom i dugulјastim listovima. Cvetovi cvatu od februara do aprila, a plodovi su bobice veličine graška koje dozrevaju zimi. Iako žuta imela raste tokom cele godine, primećuje se tek zimi kada stabla ogole. Bobice žute imele su otrovne, ali vrlo leplјive te se koristi za izradu lepka.