Suzbijanje ambrozije na javnim devastiranim površinama
Ambrozije se ne može jednostavno i jednim potezom rešiti. To se mora sistematski rešavati kako bi se prisutnost ove bilјke na slobodnim površinama svela na najmanju meru. U većini zemalјa vodi se borba protiv ambrozije, donose se zakoni o obaveznom suzbijanju ove bilјke. Naime, dok se u njeno suzbijanje ne krene sistematski, sa dovolјno brojnim i organizovanim timom, konačno rešenje za uništenje ambrozije neće postojati. Zbog toga je predhodnih godina izrađen Projekat,mapiranja, površina pod ambrozijom, kojim je utvrđeno koje su lokacije na teritoriji GO Obrenovac najviše ugrožene prisustvom ovog korova. Na osnovu projekta urađen je program Program za suzbijanje ambrozije, na osnovu koga se već duži niz godina sprovode mere i aktivnosti na suzbijanju iste.
Jedna od vrlo značajnih mera ( indirektnih) je sprovedena početkom 2016. godine, kada je nabavlјen instrument za merenje koncentracije polena – tkz. klopka, pomoću koje se vrši merenje koncentracije alergenog polena. U toku sezone tj. od 1. marta do kraja oktobra, vrši se detekcija polena 24 alergene bilјne vrste, koje su za našu zemlјu definisane po evropskim standardima (leska, jova, tise i čempresi, brest, topola, javor, vrba, jasen, breza, grab, platan, orah, hrast, bor, konoplјa trave, lipa, bokvica, kiselica, koprive, štirovi, pelin, ambrozija).
Merenje koncentracije i analiza alergenog polena predstavlјa početnu (indirektnu) meru u borbi protiv ambrozije, s obzirom da osim iskazivanja trenutnog stanja alergenog polena u i pomoću njih se daju aeropolenološki izveštaji, mogu da se prognozira konceintracija polena u narednom periodu, a samim tim da se predvide odgovarajuće mere i u pravo vreme reaguje.
Trajanje programa suzbijanja
Postoji niz mera i postupaka za suzbijanje i sprečavanje širenja ambrozije, ali sve one trebaju da budu saobražene sa biologijom bilјke i da zahvataju celokupnu površinu na kojoj se ona nalazi.
Da bi se alergeni efekti polena ambrozije na stanovništvo sveli na najmanju moguću meru, suzbijanju i sprečavanju širenja ove alergene bilјke treba posvetiti izuzetnu pažnju, pri čemu sve mere i aktivnosti treba da budu sistematske. Merenje aeroalergenog polena u našim uslovima započinje oko prvog marta i traje do prvih dana novembra.
U aeropalinološkim izveštajima treba obratiti pažnju na:
• početak i dužinu perioda cvetanja alergenih bilјaka
• dan sa maksimalnom koncentracijom polenovih zrna
• dane kada koncentracija polena pređe kritične vrednosti koje mogu izazvati alergijske reakcije. Količina polena u vazduhu je najviša kada je toplo i suvo vreme sa slabim vetrom, a najniža tokom hladnih i vlažnih dana.
Vrsta i obim usluge
Suzbijanje ambrozije treba obavezno izvršiti pre cvetanja i polinacije (obrazovanja polena), ali ako se iz bilo kog razloga tada to nije učinilo ona se mora suzbiti i posle, ali pre plodonošenja, jer se na taj način sprečava obrazovanje semena i širenje i razmnožavanje u narednim godinama.
Ambrozija klija u dužem vremenskom periodu (jun, jul, avgust., septembar ...), a cveta i plodonosi od juna do novembra, shodno meteorološkim prilikama u datoj godini, tako da sve aktivnosti vezane za njeno suzbijanje treba obavlјali u vegetacionom periodu razvoja ambrozije, a to znači od maja do novembra. Program suzbija ambrozije u jednoj sezoni bi trajao od proleća dokasne jeseni, jer bi bio vezan za praćenje početka klijanja ambrozije, pa dalјe tokom celog vegetacionog perioda. Jedna od mera suzbijanja ambrozije je i košenje, koje se pokazalo kao jedan od najefikasnijih načina suzbijanja, ako se radi pravovremeno.
Problem u mnogim gradovima i opštinama je pitanje nadležnosti tj. velike površine ostaju nepokošene, zato što nisu u nadležnosti odgovarajućih službi i kao takve predstavlјaju opasnost za širenje alergenog polena.
Ove godine je Javno preduzeće za zaštitu i unapređenje životne sredine, krenulo u intenzivno suzbijanje ambrozije košenjem. Ambrozija će se kositi sve do kraja septembra , dok god traje njeno cvetanje i to kroz veliki veliki broj akcija i na različitim površinama , u zavisnosti od toga gde je najzastuplјenija. Do sada je sprovedena jedna akcija košenja i tom prilikom pokošena je površina od 30.000 m2. U toku je druga akcija košenja . Površine na kojima se ambrozija kosi su javne, tj. nalaze se u državnoj svojini.