Otvoren Banjski kompleks
Novi banjski kompleks je ozelenilo JP za zaštitu životne sredine. Ali da se podsetimo:
Istražne radnje na ovoj bušotini je započeo Ekofond, dobijanjem saglasnosti od nadležnog ministarstva. Rudarsko-geološki fakultet je uradio "Projekat hidrogeoloških istraživanja u cilju otvaranja izvorišta termomineralnih voda na lokaciji hotela Obrenovac i ocene njegovih rezervi". Nova istražno-eksploataciona hidrogeotermalna bušotina OB-2 projektovana je i izvedena do maksimalne dubine od 450 m, u neposrednoj blizini bušotine OB-1. Izradom bušotine OB-2 tokom 2004. godine uspešno je završena I faza hidrgeotermalnih istraživanja. II faza je predstavljala istraživanja i ispitivanja za ocenu eksploatacionih rezervi.
Test dugotrajnog crpljenja počeo je 2005. godine, a završen je u junu 2006. dobijeni rezultati su iskorišćeni za izradu Elaborata o eksploatacionim rezervama. Elaborat je uspešno odbranjen u nadležnom ministarsvu 2007. godine, nakon čega su overene dinamičke i statičke rezerve koje iznose 4 dm3/s, odnosno 6 dm3/s.
Dobijena geotermalna voda temperature 33.6°C je veoma povoljnog hemijskog sastava koji ukazuje na njena pouzdana lekovita svojstva. Kvalitet vode i izdašnost bušotine je potvrđena izradom Elaborata o rezervama.
Mišljenje
Prirodna mineralna voda iz bunara OB-2 pripada lekovitim vodama, na osnovu njenog termalizma, mineralizacije, balneoloških vrednosti joda, fluora i vodonik-sulfida.
Na osnovu toga ovaj tip vode daje pozitivne rezultate kod reumatskih oboljenja u smirenoj laboratorijskoj i kliničkoj fazi, kod povreda lokomotornog aparata, oboljenja perifernih arterija i nerava.
Lekoviti efekti zasnivaju se na visokoj aktivnosti sulfidnih jona, koji brzo prelaze u krvotok preko kože ugrađujući se u brojne proteinske sastave enzima i raznih celularnih struktura.
Posebni efekti zasnivaju se na draženju receptora kože od strane sitnih gasnih mehirića H2S zbog čega dolazi do hiperemije kože, a sa druge strane i do stvaranja vazoaktivnih supstanci u koži, čime se poboljšava celokupna cirkulacija i drugi metabolički procesi.
Termalizam i mineralizacija imaju pozitivne uloge u lečenju posttraumatskih stanja i utiču na cirkulaciju u mišićima, uklanjanju edema krvnog i limfnog porekla.
Pozitivni efekti utvrđeni su i kod kožnih i zapaljenskih oboljenja, ginekoloških organa. Pored korišćenja u lekovite svrhe, ona se može koristiti za razne sportske i rekreativne aktivnosti.
Balneološka analiza vode sa bušotine
U okviru testa dugotrajnog crpljenja, koji je imao za cilj da se odredi kapacitet istražne bušotine, urađena je i balneološka analiza. Evo i rezultata:
Organoleptički nalaz:
1. Boja: voda je malo mutnija
2. Miris: vrlo diskretno miriše na pokvarena jaja
3. Ukus: ima ukus na sumpor
Fizičko – hemijski i osnovni hemijski pokazatelji:
1. Temperatura: 33.6°C na osnovu čega pripada hipotermalnim vodama.
2. Boja i mutnoća: boja (°Pt-Co skala) iznosi 8 jedinica, a mutnoća (NTU) 2.
3. pH vrednost: voda je blago alkalna sa pH = 8,0
4. Elektroprovodljivost: provodi struju sa 2,45 mS/cm
5. Mineralizacija: ima ukupnu mineralizaciju od 2,65 g/dm3, suvi ostatak na 180 °C iznosi 1,75 g/dm3, te tako pripada grupi mineralnih voda
Hemijske analize:
1. Katjoni:Među katjonima dominira natrijum sa 685mg/dm3 ili 89,62 mval%
2. Anjoni: Kod anjona dominiraju hidrokarbonati sa 1,74g/dm3 ili 89,45 mval%. Uz to se ističe svojim lekovitim količinama jod sa 1,3mg/dm3 i fluor sa 2,0mg/dm3
3. Slabi elektroliti: nemaju balneološke vrednosti
4. Rastvoreni gasovi: Voda sadrži 1,42mg/dm3 H2S i tako pripada sulfidnim vodama
Fiziološki aktivni mikroelementi:
Među teškim metalima i drugim toksičnim elementima nema vrednosti koje prelaze dozvoljene količine.
Korisni rastvoreni elementi prisutni su samo u tragovima.
Radioaktivnost:
Voda sadrži 2,4 Bq/dm3 radona i manje od 0,05 Bq/dm3 radijuma.
Ukupna alfa-aktivnost iznosi 0,02 Bq/dm3, a ukupna beta-aktivnost je 0,43 Bq/dm3 što odgovara prirodnom fonu zračenja
Klasifikacija:
Mineralna voda iz bunara OB-2 u Obrenovcu pripada kategoriji:
NATRIJUM-HIDROKARBONATNIM-JODNIM-FLUORNIM-SULFIDNIM-HIPOTERMALNIM-MINERALNIM VODAMA.
Primena
Ovaj tip vode može se koristiti za banjanje u kadama uz odgovarajući termalizam, kao i hidrokineziterapije u Habard kadama i bazenima i za sportske i rekreativne aktivnosti.
. Indikacije
• Zapaljenska i degenerativna reumatska oboljenja.
• Stanja nakon povreda i korektivnih hiruških zahvata.
• Kožna oboljenja.
• Kardiovaskularna oboljenja.
• Ginekološka oboljenja.
• Diskushernija i išjas
Kontraindikacije
• Infektivne bolesti.
• Dekompenzirana srčana oboljenja.
• Aktivna tuberkuloza.
• Maligna oboljenja.
• Visok krvni pritisak.
• Teži oblici arterioskleroze
Slike banje u toku istražnih radnji i danas.
Prilog RTV MAG: Obrenovačka "Cevka"- moderan banjski kompleks na otvorenom